ŽIRGO PREREABILITACIJA

Žirgo prereabilitacija

Kaip ir reabilitacinis periodas, taip ir prereabilitacinis laikotarpis yra ypatingai svarbūs norint išlaikyti žirgo sportinę formą ir kaip įmanoma jį greičiau grąžinti į darbą, prie kurio šis buvo pratęs. Ne retai ortopedinės chirurginės procedūros yra suplanuotos iš anksto, todėl žirgo savininkas/laikytojas turi nemažai laiko pasiruošti artėjančiai procedūrai ir reabilitaciniam laikotarpiui.

 

Dažniausiai po chirurginės intervencijos galime matyti tynį žirgo galūnėse ar kitose kūno vietose, o tai – itin nepalanki reakcija minkštųjų audinių ir sąnarių gijimui. Gyvūno paruošimas šioms intervencijoms turėtų būti toks pats svarbus kaip ir darbas po chirurginių operacijų/procedūrų.

Kaip galime padėti?

 

Aplinkos paruošimas. Svarbu atkreipti dėmesį į aplinką, kurioje gyvūnas stovi. Palanku būtų pratinti gyvūną prie ramesnės rutinos, ramesnių kolegų šalia. Jeigu žirgas pratęs itin aktyviai treniruotis, o kartu stebėti ir kitus kolegas einačius į/iš treniruočių svarbu jo rutiną šiek tiek sulėtinti ir prieš operaciją. Atkreipti dėmesį, ar aplinkoje, kurioje žirgas reabilituosis yra langai, tinkama ventiliacija. 

 

Gyvūno pratinimas prie „gardo rėžimo“ – lėtesnio rėžimo. Kai žinote, jog artėja suplanuota chirurginė intervencija galite pradėti pratinti žirgą prie šiek tiek ramesnio gyvenimo būdo. Sulėtinti jo kasdieninį darbą. Svarbu pratinti gyvūną  prie medicininių priemonių, kurios itin dažnai, o gal netgi visuomet reikalingos po operacijų – tvarsčiai. Tvarstykite, ar bent jau imituokite žirgo galūnių tvarstymą – tokiu būdu apsaugosite klinikos aptarnaujantį personalą ir save, jei žaizdas/chirurginį lauką reikėtų persitvarstyti patiems. Pakeiskite tvarstymo lokacijas, aukščius, suveržimo stiprumus, tvarstymo priemones ir kita. 

 

Taip pat svarbus aspektas – žirgo pratinimas prie darbo „nuo žemės“. Vis dažniau pavedžiokite jį eidami šalia, nes reabilitaciniu laikotarpiu – kontroliuojamas žirgo judesys (t.y. raiteliui/savininkui einant šalia) yra esminis aspektas žirgo gijimui ir sportinės formos optimizavimui.

 

Mitybos raciono sudarymas. Įvertinkite, ar jūsų duodamas ar planuojamas duoti pašaras reabilitaciniu laikotarpiu bus tinkamas jūsų žirgui. Ar pašare nebus per daug/per mažai energiją suteikiančių medžiagų. Apsvarstykite, ar turite šienmaišių, žaislų, kuriuos galėtumėte panaudoti gyvūno garde –  tokiu būdu sulėtinamas gyvūno ėdimas, skatinamas jo „užimtumas“, o tai – puiki dieglių prevencija, taip pat gerinama emocinė būklė. 

 

Atkreipkite dėmesį į žirgo judesį. Jeigu patologija/trauma leidžia, atlikinėkite tempimo pratimus galūnėms. Tokiu būdu paskatinsite ir palengvinsite gijimą ir atsistatymą po operacijos. 

 

Mažinkite tynį, jeigu toks yra. Tai padės tiek chirurgui, tiek pačiam organizmui gyti. Tynio mažinimui naudojamos įvairios priemonės, šalto vandens vonios, šalto sūraus vandens vonios, kompresinės medžiagos, kinezioteipavimas, lazeris, terapeutinis ultragarsas, pulsinė elektromagnetinė terapija ir kita. 

 

Praktikuokite pratimus kūno stiprinimui, lankstumui ir galūnių propriocepcijai. Tai esminis punktas, norint, kad žirgas neprarastų savo fizinės formos tiek prieš, tiek po įvairių intervencijų.  Stengdamiesi išlaikyti raumenų tonusą neprarasime žirgo raumenų masės, o jeigu ši ir sumažės – greičiau atsistatys dėl fiziologinės raumenų atminties. Jeigu žirgas negali bėgti, risčioti nereiškia, jog negalime jo treniruoti nuo žemės atliekant įvairius pratimus. Taip pat svarbūs pratimai propriocepcijos skatinimui – suvokimui, kurioje padėtyje yra galūnės. Šie atliekami su įvairiomis papildomomis priemonėmis – svareliais ant kanopų, taktiliniais stimuliatoriais, naudojamas kinezioteipavimas.  Taip pat raumenų masei/tonusui palaikyti gali būti naudojama neuroraumeninė elektrinė stimuliacija (NMES terapija). 

 

Atlikę šiuos žingsnius ar bent dalį jų ne tik pagerinsite žirgo emocinę būklę reabilitaciniu laikotarpiu, tačiau padėsite kūnui greičiau sveikti ir palaikyti raumeninę masę bei kūno balansą.

 

Apie žirgo priežiūrą reabilitaciniu laikotarpiu, „gardo režime“ galite skaityti anksčiau rašytame straipsnyje:

Gardo režimas, emocinė būklė ir kaulinė – raumeninė sistema

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *