Dažnai osteopatinės manualinės terapijos metu atliekamas uodegos tempimo pratimas žirgams ir skiriamas gyvūnų savininkams jį atlikti darbui namuose.
Kaip ir daugelis mokslinių teorijų, o vėliau ir mokslinių tyrimų veterinarinėje reabilitacijoje atsirado iš žmonių medicinos/reabilitacijos srities. Stuburo ištempimas laikant už kaklo žmogui esant gulimoje padėtyje tikrai dažnai atliekamas veiksmas reabilitaciniame kabinete. Atlikti moksliniai tyrimai įrodo, jog šio veiksmo atlikimas daugiausiai veikia nociceptiškai – t.y. malšina jaučiamą skausmą kaklo bei stuburo srityse žmonėms. Šis nociceptinis veikimas aiškinamas eferentinių nervų galūnėlių stimuliacija tempimo metu.
2014 metais Hyatiainen patvirtino teoriją, jog kryžinis uodegos raumuo (m. sacrocaudalis) prasidedantis nuo 4 juosmens slankstelio ir besitęsiantis per visą uodegą, yra dauginio (m.multifidus) raumens tęsinys, kuris daro didelę įtaką žirgo stuburo judėjimui, uodegos judinimui ir visai juosmens neuroraumeninei veiklai. Tad kilo klausimas – ar uodegos tempimas, grindžiant šia anatomija, turi nors kiek įtakos žirgo juosmeninei sričiai ir kartu visam nugaros raumenynui bei stuburo slanksteliams?
2019 metais K Long atliktame tyrime buvo tirti 11 žirgų su veterinarijos gydytojo diagnozuotu nugaros skausmu. Nugaros skausmas matuotas spaudimo algometru 5 taškuose prieš ir iš karto po šio pratimo atlikimo.
Uodegos tempimas buvo atliekamas 20 sekundžių pakartojant 3 kartus su 10 sekundžių pertraukomis. Tempimas atliktas 4,5kg stiprumo tempimu.
Gauti rezultatai parodė, jog jaučiamo skausmo slenkstis sumažėjo 83,3% krūtinės slankstelių srityse, o 50% pagerėjo juosmeninėje srityje.
Kodėl uodegos tempimas padeda visai žirgo nugarai?
15-20 žirgo uodegos slankstelių yra lyg stuburo tęsinys, prie kurio taip pat jungiasi raumenys ir raiščiai. Svarbus aspektas, jog uodega sujungta stipria raiščių sistema su kryžkaulio ir dubens kaulais, todėl manipuliuojant uodegą – judinamos ir minėtosios anatominės vietos.
Uodeginis raumuo (m. coccygeus), kuris išeina iš dubens kauluose esančio sėdimojo dyglio (spina ischiadica) jungiasi prie 1-4 uodegos slankstelio, o šis atsakingas už uodegos judinimą žemyn.
Iš viso į žirgo uodegą nemažai skirtingų raumenų:
- Vidinis nugarinis kryžinis uodegos raumuo (m. Sacrocaudalis dorsalis medialis)
- Šoninis nugarinis kryžinis uodegos raumuo (m. Sacrocaudalis dorsalis lateralis)
- Viršutiniai skersiniai uodegos raumenys (mm. Intertransversarii ventrales caudae)
- Apatiniai skersiniai uodegos raumenys (mm. Intertransversarii dorsales caudae)
- Vidinis apatinis kryžinis uodegos raumuo (m. Sacrocaudalis ventralis medialis). Svarbu paminėti, jog šis raumuo priskiriamas viso korpuso stabilizavimo ir kūno laikysenos palaikymo raumenims, taip pat šie turi jungtis su juosmens slanksteliais.
Kitas svarbus aspektas – organizmo fascija.
Paviršinė dorsalinė linija prasideda galinių galūnių pirštakauliuose, tęsiasi aukštyn per koju, nugaros, kaklo raumenis iki pat pakaušio ir kramtomųjų raumenų.
Taip pat gilioji dorsalinė fascijos linija prasideda dorsalinėje uodegos raumenų dalyje ir tęsiasi iki pat gyvūno galvos – o ši atsakinga už gyvūno laikyseną, motoriką ir stuburo stabilizavimą.
Suprantant žirgo uodegos anatomiją ir su ja sietinas kitas anatomines struktūras galime įvertinti, jog žirgo uodegos tempimas yra itin naudingas pratimas. Todėl rekomenduojama jį įtraukti į savo žirgyno rutiną.