Treniruojami žirgai, kaip ir visi atletai anksčiau ar vėliau patiria traumas, mes jas pagydome tam tikrais metodais (medikamentiškai arba reabilitaciniu keliu) ir vėl išsiunčiame į treniruotes/varžybas ir visas kelias kartojasi nuo pradžių.
Patirtos ūmios traumos metu sukeliami audinių pakitimai, kurie sukelia skausmą, lokalios temperatūros padidėjimą, patinimą ir populiariausias pirminis gydymo būdas – medikamentinis t.y. nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo (NVNU – pvz. meloksikamas). Lėtinės raumeninės-kaulinės sistemos traumos sukelia ne tik išvardintus kelis pagrindinius požymius, bet ir silpnumą, sąnarių nestabilumą, silpnina motorines reakcijas, pakeičia biomechanikos (žirgo judėjimo) kelius, sumažina propriocepciją (kūno padėties suvokimą), aktyvina periferinius ir centrinius jutimus. Būtent šiems išvardintiems papildomiems pakitimams pagrindinis pagalbos būdas – reabilitacinis gydymas, nes NVNU šiems atsiradusiems požymiams– neturi jokio praktinio pritaikymo.
Žmonių medicinoje pirminis pasirinkimas, gydant ūminį (staiga atsiradusį) nugaros skausmą, yra nemedikamentinis gydymas, t.y. šildymai, masažas, akupunktūra ir kitos manipuliacijos. Kai šie gydymo būdai neduoda norimo rezultato – tik kada svarstomas NVNU vartojimas ar skeleto raumenis atpalaiduojantys preparatai. Taip pat atliktų tyrimu metu nustatyta, jog nėra skirtumo tarp NVNU preparatų veiksmingumo, ar kitais žodžiais tariant – vienas neveikia geriau už kitą. Remiantis Kevino Hausslerio nuomone, žirgams 99,5% fenilbutazonas ir fluniksinas yra geriausias medikamentinio gydymo pasirinkimas gydant ūminį nugaros skausmą.
Taip pat remiantis moksline literatūra, gydant lėtinį (chronišką) nugaros skausmą žmonėms taip pat pirminis pasirinkimas yra mankštinimasis, reabilitacinės procedūros, akupunktūra, joga, atpalaidavimo pratimai, lazerio terapija ir tik kai šios terapijos neveikia – svarstomas gydymas jau minėtais NVNU arba opioidais. Atlikus tyrimus su žirgais paaiškėjo, jog chroniško nugaros skausmo gydymas NVNU – nepasiteisino, taip pat gydymas minėtuoju fenilbutazonu – taip pat daugeliu atvejų nepasiteisina.
Svarbus aspektas – kaip suprantame skausmą?
Kaip jau žinote, skausmas gali būti charakterizuojamas pagal daugelį aspektų: ar tai lėtinis/ūminis, nuolatinis/protarpinis, lokalus/regioninis/sisteminis, intensyvus/vidutinis/lengvas, taip pat skirstomas pagal skausmo mechanizmus uždegiminis/neuropatinis ir pagal pasireiškiančius požymius fiziologijoje/elgesyje/funkcijoje.
Reabilitacinės priemonės: manualinė terapija, terapeutiniai pratimai (tokie, kuriuos skiriu savo klientams darbui namuose) ir papildomos reabilitacinės priemonės – pirminio pasirinkimo gydymo metodai, norint išgydyti nugaros skausmą žirgams.
Ūminis skausmas, kuris turi aiškią priežastį pagal K. Haussler rekomendacijas gali būti gydomas NVNU ir kortikosteroidų injekcijomis (trumpalaikis gydymas – turi teigiamą įtaką, tačiau ilgainiui pradeda nebeveikti), krioterapija, akupunktūra, raumenų atpalaidavimu, lazerine terapija, tempimo pratimais. Taip pat galimi tepalai su NVNU priedais, kurie tepami būtent ant patologinės/skausmingos vietos.
Lėtinio skausmo gydymui manualinės manipuliacijos, akupunktūra, masažo terapija, tempimo pratimai, kinezioteipavimas, elektros stimuliacija, lokalaus anestetiko naudojimas yra apibrėžiamos kaip efektyvios priemonės, tačiau šnekant apie chirurginį gydymą ir gydymą minėtuoju fenilbutazonu – nuomonės šiek tiek kontraversiškos.
Taigi, kaip elgtis, kai žirgas jaučia nugaros skausmą? Atsakymas paprastas – pradėti nuo kuo mažiausiai invazyvaus gydymo metodo. Prisegama schema, kurioje matote rekomenduojamus pirmojo-ketvirtojo pasirinkimo gydymo metodus.
Įdomus faktas: atlikus tyrimus nustatyta, jog akupunktūros metu gydant lėtinį nugaros skausmą sušvirkščiant fiziologinio tirpalo 90% atvejų nugaros skausmas sumažėjo, tačiau sušvirkščiant metilprednizolono (steroidinio vaisto nuo uždegimo) skausmo sumažėjimas buvo pastebėtas tik 53% atvejų.
Tad, klausimas Jums, ar vertinga naudoti tokias drastiškas priemones gydymo pradžioje?
„The effectiveness of the treatment is only as good as your diagnosis“