Dažnai atvykusios pas savo pacientus vertinant žirgą judėjimo ar stovėsenos metu iš gyvūnų savininkų išgirstame frazes ir įvairius pasakojimus, jog žirgui nepatinka, kai šukuojama nugara, veržiama pavarža, dedamas kantaras ir daugelį kitų, kas dažniausiai iš gyvūno savininko tėra tik charakterio savybė.
Sutinkame, jog charakteris, temperamentas ir veislė tikrai turi nemažą įtaką tam tikrų elgesio bruožų ar savybių atsiradimui, tačiau vėliau apžiūroje palpuojant gyvūną ir paleidus su juo daugiau laiko pastebime, jog šios elgesio išraiškos nėra tik temperamentas, tačiau ir itin ryški skausmo išraiška.
Tarptautinės skausmo tyrimų asociacijos skausmas yra įvardijamas kaip nemalonus jutimas ir/ar emocinė išraiška, susieta su esamu ar potencialiu audinių pažeidimu. Šį apibrėžimą galime suprasti taip, jog jaučiant skausmą audinio esamas pažeidimas nėra būtina prielaida – skausmo jutimas gali kilti ir iš baimės jausti skausmą.
Taip pat organizme negalime rasti specifinių skausmo receptorių, taigi galime teigti, jog skausmo negalime rasti tiesiogiai audiniuose. Skausmas yra smegenyse, tiksliau smegenų žievėje – būtent ten, kur mes „suvokiame skausmą“
Plačiau apie skausmą ir jo suvokimo mechanizmus galite paskaityti mūsų anksčiau rašytame straipsnyje:
Norėtume priminti apie pagrindinius žirgų galvos taškus, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį norint įvertinti žirgų skausmo grimasas. Šios buvo aprašytos 2014 metais atliktame Dalla Costa tyrime:
- Ausys;
- Akys;
- Apatinė snukio dalis;
- Šnervės.
Taip pat primename, jog atskira žirgų skausmo vertinimo skalė yra naudojama ir sukurta 2017 metų Sue Dyson tyrimo metu, norint įvertinti kaulinės – raumeninės sistemos skausmą jojamų žirgų grimasose.
Šio tyrimo metu nustatyta, jog dažniausiai skausmas šlubuojančių žirgų nuotraukose buvo išreikštas nenormaliu nosies/šnervių įsitempimu, pilnai užmerktomis ar dalinai užmerktomis akimis, raumenų aplink akis įsitempimu. Ramybėje stovinčių žirgų stipriausiai išreikštos grimasos buvo aukštai iškelta galva ir kaklo padėtis, akių raumenų įtampa.
KAULINĖS – RAUMENINĖS SISTEMOS SKAUSMAS JOJAMŲ ŽIRGŲ GRIMASOSE
Vertindami žirgo „netinkamą elgesį“ dar kartą apsvarstykite – ar inventorius nesukelia diskomforto ir skausmo, ar žirgas jaučiasi tikrai gerai, ar jam suteikta reikiama veterinarinė ir reabilitologinė priežiūra ir ar šis tikrai pasiruošęs jūsų pageidaujamam fiziniam darbui.