Raumens funkcija organizme yra nepamainoma ir nediskutuotinai svarbi – besijungiant per sausgysles su kaulu raumuo palaiko kūno mobilumą ir lemia judėjimo funkciją. Taip pat raumeninis audinys leidžia kūno organams vykdyti kvėpavimo funkciją, virškinimo sistemai virškinti ir širdžiai plakti. Raumens atrofija – miocitų, raumeninių lastelių, nykimas.
Raumens atrofiją galime išskirti į keletą atskirų rūšių pagal priežastis:
Sarkopenija – amžiaus sukeltas raumeninės masės ir jėgos sumažėjimas. Tai dažniausiai pastebima vyresnio amžiaus žirgams, taip pat ir žmonėms. Remiantis kai kuriomis teorijomis, šis sindromas gali būti siejamas su hipofizės netinkama veikla sergant Kušingo sindromu. Kitos teorijos teigia, jog senyvo amžiaus žmonėms ir gyvūnams prasidedantis „viso kūno uždegimas“ lemia raumeninio audinio sunykimą (Liang et al., 2022). Žmonių medicinoje taip pat patvirtinta, jog sarkopeniją lemia ir netinkama ir nepakankama mityba (Ligthart et al., 2020).
Netinkamas ir nepakankamas raumens naudojimas. Ši priežastis gali būti vadinama „kompensacija“. Jaučiant skausmą vienoje ar kitoje kūno vietoje, raumenyje, žirgas tikslingai pradeda nenaudoti šio raumens, norint išvengti diskomforto. Puikus pavyzdys – netinkamas ir žirgo nugarai tinkamai nepritaikytas balnas ir jojimas su juo. Tokių jojimo priemonių naudojimas lemia žirgo netaisyklingą nugaros judesį, nepilną fleksijos-ekstencijos ir lateralinės rotacijos judesius, o ilgainiui tai stebima kaip ilgojo nugaros raumens (m. longissimus dorsi) atrofija. Taip pat gali būti stebima ir vieno, lokalaus, raumens atrofija – pavyzdžiui vidurinio sėdmens raumens (m.gluteus medius) kairėje kūno pusėje dėl netinkamo spyrimosi galine kaire koja.
Neurologiniai sutrikimai. Raumens atrofiją gali lemti ir sistemingi neurologiniai sutrikimai. Taip pat neurologiniams sutrikimams priskiriama ir netinkama raumeninio audinio įnervacija dėl spaudžiamo motorinio neurono – tai galime pastebėti m.brachiocepahilus srityje esant pažengusiems kaklo slankstelių facetų ostoartritams. Būtent todėl svarbu atstatyti normalią sąnario judėjimo amplitudę tam, kad motoriniai neuronai, išeinantys iš nugaros smegenų turėtų galimybę tinkamai įnervuoti audinius.
Kiekvienas specialistas raumens atrofiją vertina skirtingai ir tai yra itin subjektyvu. Būtent todėl pirmą kartą 2022 metais publikuota Muscle Atrophy Scoring System (MASS), leidžianti specialistams visame pasaulyje kiek vienodžiau vertinti raumens atrofiją taikant tam tikras vaizdinės diagnostikos priemones: ultragarsą, spektroskopą, raumens biopsiją ir kita.
Pastebėjus raumens atrofiją, ar lokalią ar sisteminę (pavydžiui, viso vadinamojo „topline“) itin svarbu nustatyti jos priežastį ir ją spręsti. Jojamiesiems ir aktyviai sportuojantiems žirgams pirmasis žingsnis – jojimo inventoriaus patikra bei rutininiai kraujo tyrimai vitaminų, mikro ir makro elementų organizme įvertinimui.