Visi žirgai turi šiokį tokį raumenų asimetriškumą, kuris itin ryškiai stebimas po patirtų traumų. Remiantis Danijos mokslininkų nuomone, viskas, ką mes turime padaryti, norint paskatinti silpnesnės galūnės raumenų augimą yra priminti žirgui, jog jo silpnoji galūnė yra būtent ten, kur ji yra ir leisti jam ją jausti.
Kuo tai susiję su propriocepcija?
Dažniausiai žirgai vengia arba “pamiršta” teisingai ir aktyviai lenkti/statyti/kelti tam tikrą galūnę po patirtos traumos arba buvusio ilgalaikio skausmo. Taip pat propriocepcijos treniravimas veikia smegenų neuroplastiškumą. Apie tai galite skaityti mūsų anksčiau rašytame straipsnyje: NEUROPLASTIŠKUMAS IR REABILITACIJA
Propriocepcija, arba paprasčiau – kūno/galūnės jautimas, padėties vertinimas ir jos analizavimas, yra puikus būdas galūnės raumenų stiprinimui. Uždedami lengvą, patogų ir nesunkiai sveriantį objektą ant kanopos, žirgas tiesiog „prisimena“ tą galūnę ir pradeda ją naudoti didesne jėga.
Šis metodas (proprioceptinis treniravimas)gali būti patikrinamas ir vertinamas vizualiai naudojant naują biotechnologijos tyrimo būdą – akustinę miografiją. Šio tyrimo metu matuojamas raumeninių skaidulų ir raiščių judėjimas, jų aktyvumas, dydis. Taip pat įmanoma įvertinti, kokia jėga ir kiek būtent raumeninių skaidulų yra aktyvuojama, kai propriocepcijos būdu sudirginama arba „įjungiama“ centrinė nervų sistema.
2018 metais Danijos mokslininkų atlikto tyrimo metu buvo vertinami 8 žirgai, kurie buvo kliniškai sveiki, tačiau turėjo šiek tiek silpnesnę kairę priekinę galūnę, lyginant su dešine. Tai buvo patvirtinta taikant jau minėtą akustinę miografiją. Jojikams buvo nurodyta uždėti 80g sveriančią kairiosios kanopos apsaugą ir taip treniruoti žirgus 60 minučių kas 3 dienas, 6 savaites iš eilės. Praėjus šiam laiko tarpui ir vėl matuojant žirgo raumenis akustinės miografijos būdu, asimetrija tarp kairės ir dešinės galūnės raumenų buvo dingusi arba žymiai sumažėjusi.
Remiantis šiais duomenimis, vienos kanopos apsauga treniruočių metu gali paskatinti žirgą naudoti didesnę raumeninę jėgą toje galūnėje. Tokiu būdu aktyvuojami skeleto raumenų neuronai, kurie stimuliuoja aktyvesnį energijos panaudojimą raumeninėse skaidulose ir jungiamajame audinyje.
Ši kanopos apsauga nebūtinai turi būti itin sunki, tačiau yra labai svarbi „priminti“ apie esančią galūnę ir paskatinti ją aktyviau judėti. Tai stipri ir naudinga priemonė reabilitacijoje po raiščių, sausgyslių ir sąnarinių traumų, taip pat tinkama po OCD operacijų.
Proprioceptinis darbas – pirmasis laiptelis reabilitacinėje piramidėje, tačiau svarbu įvertinti žirgo galimybes ir būklę prieš pradededant šias treniruotes.
Nuoroda į minėtą tyrimą: