PROBIOTIKAI – KODĖL JIE SVARBŪS?

PROBIOTIKAI - KODĖL JIE SVARBŪS?

Pastaruoju metu, kalbant apie žmogaus sveikatingumą bei kūno balansą vis dažniau pastebime žodį probiotikai. Nenuostabu, jog probiotikai ir prebiotikai vis dažniau įtraukiami ir į žirgų mitybos racioną. Kokia viso to prasmė?

Anksčiau rašytame straipsnyje LAUKINIŲ IR NAMINIŲ ŽIRGŲ MIKROBIOMA kalbėjome apie žirgų mikrobiomą bei įvairių gerųjų žarnyno bakterijų savitarpio bendradarbiavimo mechanizmus, tačiau šiandieną pašnekėkime kokiems žirgams probiotikų įtraukimas yra rekomenduotinas.

 

Žirgų virškinamajame trakte galime rasti milijardus gyvų mikroskopinio dydžio mikroorganizmų, kurie yra gyvybiškai svarbūs virškinamojo trakto veiklai ir bendrai gyvūno būklei. Daugelis šių mikroorganizmų – protoza, archėja, mikrogrybai – veikia kaip maisto skaidytojai, kurie padeda greičiau apdoroti maistą bei pernešti maistines medžiagas į kraujotaką. Jie taip pat dalyvauja energetinių medžiagų gamyboje, skaidulų skaidymo procesuose bei skatina žarnų peristaltiką.

 

Kalbant apie papildus, svarbu išskirti dvi sąvokas:

Probiotikai – bakterijos, kurios turi teigiamos įtakos virškinamojo trakto veiklai.

Prebiotikai – skaiduliniai šaltiniai probiotikų (bakterijų) maitinimuisi ir gyvavimui.

 

 

Nors ir yra milijonai skirtingų mikroorganizmų, literatūroje kaip vienos svarbiausių yra išskiriamos Lachnospiraceae ir Ruminococcaceae genties bakterijos – skaito augalinės kilmės medžiagas, Saccharomyces ir Streptococcus bakterijos, gaminančios pieno rūgštį. (Kathleen Crandell, Kentucky Equine Research). Kai suardomas virškinamojo trakto mikrobiotos vientisumas, žirgai gali pradėti tuštintis kiek per skystomis neformuotomis išmatomis, taip pat galimas energijos sumažėjimas bei suprastėję sportiniai rezultatai. Būtent dėl to, jog norima užtikrinti tinkamą bakterijų kiekį virškinamajame trakte, buvo sukurti įvairūs peroraliniai papildai pastų, miltelių ir pašarų pavidalu žirgams.

 

Veiksmingumas

 

Pats svarbiausias virškinimo etapas žirgų žarnyne vyksta storosiose žarnose – aklojoje bei gaubtinėje žarnose. Šiose žarnose yra skaidomos skaidulos, vyksta fermentacija. (Simon Daniels, U.K. Royal Agricultural University). Probiotikams patekti į šias žarnas yra vienintelis kelias – per visą virškinamąjį traktą, o tai reiškia, jog probiotikams patekus į burną, šie turi išgyventi nemažai fizikinių veiksnių – rūgštų skrandžio pH, šarminį plonojo žarnyno pH, peristaltikos spaudimą ir kita. Mokslininkai nėra įsitikinę, ar probiotikai aklojoje žarnoje užsibūna, ar iškeliauja kartu su peristaltikos stumiamu turiniu, tačiau yra nustatyta, jog bakterijos nesikolonizuoja – kyla hipotezė, jog probiotikų veikimas užtikrinamas tada, kai šie yra duodami peroraliai ilgą laiko tarpą.

Kokiems žirgams galime paskirti probiotikus?

 

 

Viduriuojantys žirgai. Pasak Simon Daniels, dažnai žirgai viduriuoti pradeda dėl mikroorganizmų disbalanso storajame žarnyne. Taip pat per daug vandeningos ir neformuotos išmatos dažnai stebimos vyresnio amžiaus žirgams. Būtent šiems rekomenduojama įtraukti probiotikus į racioną. Dažnu atveju gerosios bakterijos žarnyne sukuria lyg apsauginį sluoksnį, kuris saugo virškinamąjį traktą nuo patogenų (ligos sukelėjų). Jeigu šis barjeras yra nepakankamai stiprus – organizme iššaukiama uždegiminė reakcija, kuri lemia viso organizmo prastesnę būklę.

 

Patiriantys stresą žirgai.  Streso metu žirgų organizmuose gaminasi itin didelis kiekis kortizolio – streso hormono, kuris išskiriamas prieinkstinėse liaukose. Šis hormonas daro įtaką ir virškinamajam traktui – būtent todėl streso metu išskirtos išmatos būna minkštesnės. Jeigu stresas yra trumpalaikis, dažnai virškinamasis traktas grįžta į normalią būseną, tačiau patiriant ilgalaikį stresą, apsauginis bakterijų sluoksnis yra pažeidžiamas. Tai itin svarbu transportuojamiems žirgams.

 

Intensyviai sportuojantys žirgai.  Sportinių žirgų racione reikalingi pašarai, išskiriantys daug energijos. Dažniausiai tai būna koncentruotos medžiagos, kuriose galime rasti daug angliavandenių. Šeriant žirgus tokiu pašaru, jų virškinamojo trakto pH mažėja – tai yra rūgštėja. Tinkamai nesuvirškinus didelių kiekių koncentratų plonajame žarnyne, šis keliauja į storąjį ir taip pat keičia pH – rūgština. Taip nutikus, gerosios bakterijos žūsta, blogųjų bakterijų daugėja, tad į  racioną įtraukus probiotikų galime padėti žarnynui palaikyti tinkamą pH.  Taip pat probiotikai (kaip jau buvo minėta anksčiau) padeda išskaidyti medžiagas, o tai reiškia, jog palengvėja bei pagreitėja virškinimas.

Šiame straipsnyje paminėtos vos kelios grupės žirgų, kuriems gali būti naudingi probiotikai. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog renkantis papildą svarbu atkreipti dėmesį, jog būtų ne tik probiotikai, bet ir minėtieji prebiotikai. Taip pat probiotikai duodami ilgą laiko tarpą, diena iš dienos, norint pasiekti tinkamą rezultatą.

Visada rekomenduojame pasitarti, nes kartu galime pasiekti geresnio ir spartesnio norimo rezultato.