Papildomos reabilitacinės priemonės dažnai naudojamos tiek žmonių, tiek veterinarinėje medicinoje. Vienos iš jų – elektrostimuliacija, kuri turi itin gerus rezultatus žmonėms su nugaros skausmu ir raumenų atrofija, sumažėjusia sąnario judesio amplitude.
Kaip ir visų reabilitacinių priemonių, taip ir elektrostimuliacijos esmė – sutrumpinti reabilitacinį laikotarpį ir optimizuoti gydymą, kad žirgas sugrįžtų į kuo geresnę sportinę/funkcinę formą.
NMES terapija (Neuromuscular Electrical Stimulation) – viena iš elektrostimuliacijos rūšių, kurios tikslas – imituoti raumenų susitraukimą ir “pažadinti” jo veiklą.
Aplikuojant šią priemonę siunčiami elektroimpulsai į motorinius nervus, kurie atsakingi už lokaliai esančio raumens susitraukimą. Tokiu būdu, sutraukiant ir atpalaiduojant raumenis, skatinama kraujotaka, didėja deguonies pasisavinimas.
Žirgų reabilitacijoje ši terapinė priemonė skiriama daugiausia atrofuotų raumenų „pažadinimui“, auginti jų masę. Taip pat ši terapija gali būti naudojama aplink edemas ar hematomas.
2022 metų Lucas RG atliktame tyrime nustatyta, jog aplikuojant NMES terapiją 7 savaitėms, 4 dienas per savaitę po 10 minučių dauginio nugaros raumens (m.multifidus) spindis padidėjo 18.65%. Atlikto tyrimo autoriai rekomenduoja NMES terapiją atlikinėti kartu įtraukiant į rutiną dinaminius pratimus (morkų pratimai), norint pasiekti kuo geresnį stabilizuojančių nugaros raumenų būklės rezultatą.
Svarbu paminėti, jog ne visi žirgai toleruoja šią terapijos rūšį, tad gyvūno būklė ir prisitaikymas prie NMES elektrodų turi būti įvertintas veterinarijos gydytojo. Taip pat kai kurios būklės yra kontraindikuotinos: vaikingumas, širdies patologijos, karščiavimas ar infekcijos.
Nuoroda į minėtąjį tyrimą:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0737080622000727#bib0017