Kinezioteipavimas papildoma reabilitacinė priemonė pradėta naudoti žmonių medicinoje ir prieš 10 metų pradėta naudoti veterinarinėje reabilitacijoje. Ši elastinga ir lipni juosta naudojama keletui tikslų pasiekti priklausomai nuo kiekvieno atvejo: trigerinių taškų analgezijai – skausmo mažinimui, raumenų ir laikysenos korekcijai, nervų sistemos aktyvinimui ir cirkuliacijos skatinimui.
2021 metais atliktame tyrime (M.G. Piqueres, Spain) buvo vertinamas kinezioteipavimo efektas žirgams su nugaros skausmu. Tyrime ištirta 15 dailiojo jojimo ir konkūro disciplinų žirgų, kuriems nugaros skausmas vertintas spaudimo algometru – nociceptinė išraiška. Kinezioteipas buvo aplikuotas 5 stuburo slankstelių vietose ir klijuotas dviem skirtingais būdais: su 50% tempimu ir be jokio tempimo. Matavimai atlikti prieš klijuojant kinezioteipą, 60 minučių po, 24 valandos po ir nuėmus kinezioteipą.
Svarbu paminėti, jog žirgams buvo taikyta manualinė palpacija ir stebima žirgo reakciją į spaudimą, manipuliaciją į žirgo nugarą ir skausmingus taškus.
Gauti tyrimo rezultatai buvo išties įdomūs: žirgų skausmo jutimas vertinant spaudimo algometru sumažėjo statistiškai reikšmingai praėjus 60 minučių po užklijuoto kinezioteipo abejose aplikacijose: be tempimo ir su 50% tempimu. Taip pat įdomu tai, jog praėjus 24 valandoms ir nuėmus kinezioteipą – statistiškai reikšmingo nugaros skausmo sumažėjimo nepastebėta, nors ir jautrumas manualinei palpacijai buvo žymiai sumažėjęs tiek praėjus 60 minučių, tiek 24 valandoms po taikyto gydymo kinezioteipu. Mokslininkai taip pat atkreipė dėmesį, jog skausmas sumažėjo daugiau juosmeninėje žirgo kūno dalyje, o ne krūtinės srityje esančiuose slanksteliuose. Šis atradimas grįstas tuo, jog juosmeninėje dalyje turime šiek tiek storesnį ir raumenų ir poodžio sluoksnius, o juose – šiek tiek platesnės ir didesnės kraujagyslės ir kapiliariai, o nuo to – aktyvesnė cirkuliacija ir atsipalaidavimas.
Šis mokslinis tyrimas kelia daug vilčių gydant lėtinį nugaros skausmą žirgams. Reabilitacijos moksluose paplitę gydymo ir kinezioteipo aplikavimo protokolai kuriuos skiriame ir savo pacientams su nugaros skausmu, tačiau šis mokslinis tyrimas – yra kone pirmasis žirgų veterinarinėje medicinoje ir reabilitacijoje, kuris aiškiai parodė, jog vertinant nugaros skausmą spaudimo algometru šis – sumažėja.
Labai viliamės, jog mokslinių straipsnių žirgų gydymui vis daugės netolimoje ateityje ir galėsime vis geriau padėti savo pacientams.
Prisegtos nuotraukos iš atlikto mokslinio tyrimo.
Nuoroda į minėtąjį tyrimą:
https://journals.ekb.eg/article_191178_5a65492583dd6b832f2b43c2da7e96c7.pdf