Dažnai darbas su kavaletėmis nuo žemės įvairiomis variacijomis skiriamas žirgų reabilitacinėse programose kaip papildoma treniravimo priemonė, kuri efektyviai paveikia galūnių sąnarių judėjimo amplitudę bei minkštąsias galūnėse esančias struktūras (sausgysles bei raiščius). Kaip ši priemonė veikia sąnarius ir jų judėjimo amplitudę anksčiau rašėme straipsnyje DARBAS NUO ŽEMĖS – KAVALETĖS, o šį kartą apžvelkime kavalečių įtaką viršutinei kūno daliai – korpusui.
2022m. atliktame tyrime buvo iškelta hipotezė, jog darbas nuo žemės su kavaletėmis turės įtakos sąnarių judėjimo amplitudei (kaip ir buvo įrodyta ir anksčiau atliktuose moksliniuose tyrimuose), tačiau kartu vertintas ir pakaušio, dubens, gogo sričių judėjimas bei klubo sąnario veikla.
Nors jau ir yra žinoma, jog 4 savaičių programa darbui nuo žemės su kavaletėmis turi teigiamos įtakos dauginio nugaros raumens (m. multifidus) augimui, mokslininkai norėjo išsiaiškinti kaip dinamikoje (žingsnyje) keičiasi žirgo sąnarių veikla ir judėjimo amplitudė.
Tyrime iš viso ištirta 41 žirgas, šiems prieš atliekamą tyrimą atlikta pilna veterinarijos gydytojo šlubavimo diagnostika, norint išvengti netikslumų.
Žirgų judėjimas buvo vertinamas kompiuterine sistema, sudėjus 36 daviklius ant kiekvieno žirgo atitinkamuose vertinimo taškuose. Tyrime tirtos įvairios kavalečių variacijos: padėtos ant žemės (Ž), pakeltos 26cm aukštyje (P) ir duomenys lyginami su žirgo judesiu be kavalečių (B).
Atliktame tyrime nustatyta, jog žirgui einant žingsnyje per pakeltas (P) kavaletes, gogo, dubens ir klubo sąnarių sritys įgauna stabilumą – t.y. sumažėja viso korpuso siūbavimas į šonus. Taip pat dar kartą patvirtinta hipotezė, jog žymiai padidėja galūnių sąnarių linkimo amplitudė – ši yra efektyvi ir naudojant Ž ir P kavalečių variaciją. Įrodyta, jog žirgui einant per P kavaletes, žirgo nugara ir stuburo kanalas yra fleksijoje (pakelta į viršų), o tai itin naudinga vidiniams ir išoriniams nugaros raumenims (m.multifidus, m. longissimus dorsi), taip pat įstrižiniams pilvo raumenims (m.obliquus externus abdominis) bei jų darbo aktyvinimui.
Apibendrinant – darbas nuo žemės su kavaletėmis naudinga priemonė ne tik galūnių patologijų reabilitavimui, tačiau ir viso korpuso stabilizavimui bei treniravimui. Svarbu nepamiršti, jog kiekviena reabilitacinė priemonė gali turėti kontraindikacijų, tad visada raginame pasitarti prieš pridedant naują papildomą treniravimo priemonę ar metodą su jus gydančiu veterinarijos gydytoju ar reabilitologu.
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0737080622001435?dgcid=coauthor
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0749073915000942