Žirgų nugaros skausmas yra viena iš pagrindinių priežasčių, sukeliančių viso kūno šlubavimą bei judesio netolygumą. 2019 metų (Haussler) atliktame tyrime su 300 tiriamųjų žirgų nustatyta, jog 32,7% žirgų jautė stiprų ar vidutinį nugaros skausmą. Šis buvo diagnozuotas remiantis judesio analize bei savininkų apklausos rezultatais.
Skausmą gali sukelti įvairūs veiksniai, tačiau apibendrinkime keletą iš jų:
- Raumenų ir raiščių patempimai ar plyšimai. Tai gali atsitikti dėl staigaus judesio, audinių perkrovos ar netinkamo/nepakankamo apšilimo.
- Balno netinkamumas. Netinkamas jojimo inventorius lemia netinkamą raitelio svorio paskirstymą žirgo nugaroje, o tai lemia per didelį spaudimą į tam tikrą tašką.
- Individualiai per didelis sportinis krūvis. Deja, tačiau ne visi žirgai gali patenkinti jiems iškeltus trenerio ar raitelio lūkesčius, o tai lemia individualiai taikomą per didelį sportinį krūvį, kuris vėliau lemią audinių pertempimą.
- Galūnių šlubavimas. Žirgo nugara kompensuoja ir „koreguoja“ netinkamą judesį viena ar kita galūne, kad žirgas galėtų judėti. Kai audiniai pervargsta, įvyksta dekompensacija, kurios galutinė stotelė – skausmas ir patologija.
Jaučiamas lėtinis ar ūminis nugaros skausmas gali turėti ilgalaikių pasėkmių žirgo atletiškumui bei bendrai jo būklei:
- Galimas darbingumo sumažėjimas. Dėl jaučiamo diskomforto žirgai dažnai praranda atletinį pajėgumą, prastėja sportiniai rezultatai, mažėja gyvūno ištvermė treniruočių metu.
- Elgsenos pokyčiai. Jaučiamas skausmas gali sukelti elgesio pokyčius, tokius kaip nenoras būti balnojamam, skausmo išraiška spardymusi treniruočių metu, irzlumas, apatija.
- Raumenų atrofija. Ilgalaikis skausmas gali sukelti raumenų atrofiją lokaliai nugaros zonoje, vėliau ši atrofija gali plisti į juosmeninę, kaklinę bei dubens sritį.
- Svorio netekimas. Lėtinis skausmas gyvūnams sukelia stresą, o tai dažnu atveju lemia svorio netekimą.
Nugaros skausmas yra gana nemažas iššūkis veterinarijos gydytojams ir fizioterapeutams, tačiau plečiantis veterinarinės medicinos žinioms bei tobulėjant technologijoms turime galimybę vadovautis integracinės medicinos principais – kombinuoti keletą terapinių priemonių. Priklausomai nuo esamo nugaros skausmo ir klinikinės išraiškos, galimas keletas gydymo pasirinkimų, kurie kai kuriais atvejais kombinuojami ir tarpusavyje:
- Skiriami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo.
- Taikomas gydymas injekcijomis.
- Taikoma manualinė terapija.
- Aplikuojamos papildomos reabilitacinės priemonės – aparatinės procedūros, tokios kaip INDIBA radijo dažnio bangų terapija, aukšto intensyvumo lazerio terapija, aplikuojamas kinezioteipavimas.
- Taikoma mesoterapija.
Džiugu, jog veterinarinėje integracinėje medicinoje daugėja atliktų tyrimų, grindžiančių kombinuotos terapijos veiksmingumą. 2019 Haussler ir kitų mokslininkų atliktame tyrime buvo vertinamas lazerio, manualinės terapijos bei šių dviejų kombinuotų priemonių veiksmingumas gydant nugaros skausmą žirgams. Tyrime įvertinti 61 sporte dalyvaujantys žirgai, kurie prieš aplikuojant terapijas buvo nuosekliai įvertinti 3 veterinarijos gydytojų.
Tyrime nustatyta, jog aplikuojant tik lazerio terapiją nugaros būklės gerinime galime mažinti jaučiamą nugaros skausmą, sumažinti raumeninius spazmus. Aplikuojant tik manualinę terapiją pastebėta, jog pagerėjo žirgų stuburo kanalo funkcinė veikla – t.y. pagerėjo lateralinis linkis, žirgams tapo lengviau iškelti dubens zoną, lengviau kelti nugarą, tačiau statistiškai reikšmingo pokyčio nugaros skausmo jutime nepastebėta. Itin reikšmingi ir džiuginantys rezultatai pastebėti žirgus gydant abejomis šiomis priemonėmis sumažėjo jaučiamas skausmas, raumens įtemptumas, pagerėjo nugaros funkciniai testai, bei sukeltas pokytis (t.y. nugaros būklės pagerėjimas) tęsėsi ilgiau, nei aplikuojant tik vieną iš šių terapijų.
Kaip ir visose gydymo schemose, taip ir gydant nugaros skausmą svarbiausia – nuoseklumas. Tinkamas terapijų parinkimas lemia gydymo plano rezultatus, tačiau reikėtų nepamiršti, jog gyvūno būklė – priemonių, naudojamų tiek namuose, tiek atvykstančių veterinarijos gydytojų-fizioterapeutų, visuma.