Reabilitaciniuose planuose skirtuose žirgams vis dažniau įtraukiami pratimai „nuo žemės“. Vieni iš pagrindinių – darbas žingsnyje su kavaletėmis.
2014 metais atliktame tyrime (Brown) buvo vertinamas darbo nuo žemės su kavaletėmis aktyvumas ir įtaka žirgo organizmui. 8 žirgai atlikinėjo pratimus nuo žemės su įvairaus aukščio kavaletėmis – padėtomis ant žemės, žemai esančiomis kavaletėmis (11cm aukščio) ir aukštai esančiomis kavaletėmis (20cm).
Tyrime buvo vertintos užpakalinės kojos, o tiksliau – dubens, klubo, kelio, kulno, čiurnos ir kanopos sąnarių judesiai/judėjimo aukštis. Tyrimo rezultatai parodė, jog visų šių taškų fleksija, t.y. kojos lenkimas ir kėlimas aukštyn buvo statistiškai reikšmingai aktyvesnis – kojos buvo keliamos aukščiau. Taip pat svarbu paminėti, jog aktyviausias kojos kėlimas pastebėtas kulnų srityse kavaletėms esant ant žemės. Vertinat aukštį išsiaiškinta, jog kavaletės kėlimas daugiau nei 20cm nebeturi prasmės.
Vertinant priekines kojas vertinami taškai buvo T6 (šeštasis krūtinės slankstelis), mentės peties, alkūnės, riešo, čiurnos ir kanopos sąnarių judesiai. Rezultatai taip pat parodė, jog visų šių vertinamų taškų fleksija (kojos kėlimas ir lenkimas) tapo aktyvesni. Ypatingai reikšmingas pokytis pastebėtas riešo, čiurnos ir kanopos sąnarių srityse kavaletėms esant ant žemės. Svarbu paminėti, jog alkūnės sąnario reikšmingas pokytis pastebėtas tik kavaletėms esant 20cm aukštyje – žemiau pastatytos kavaletės neturėjo įtakos alkūnės judesiams. Taip pat jokių reikšmingų judesių pakitimų nepastebėta krūtinės slankstelių zonoje.
Taip pat buvo tiriama jėga, kuria galūnė atsimuša į žemę. Tyrime pastebėta, jog darbas su kavaletėmis nepadidina galūnės atsitrenkimo į žemę jėgos, tad keliama išvada, jog darbas su kavaletėmis yra tinkamas žirgams norint padidinti sąnarių judėjimo amplitudę ir stiprinti viršutinę galūnės dalį (petį ar klubą/kelią), tačiau nesukelia papildomos apkrovos struktūroms, esančioms žemutinėje galūnių dalyje (kanopai, čiurnai,sausgyslėms).
Tačiau svarbu paminėti, jog didinant judėjimo greitį didėja ir kojos atsitrenkimo į žemę jėga, o tai yra kontraindikuotina esant žemutinėje galūnių dalyje esamoms patologijoms. Tad darbas nuo žemės su kavaletėmis turi būti atliekamas žingsnyje.
Treniruotės su kavaletėmis ne tik didina raumenų jėgą, tačiau turi ir proprioceptinį poveikį.
Norint stiprinti raumenis ir skatinti didesnį galūnių aktyvumą darbas su kavaletėmis gali atrodyti taip: pirmomis savaitėmis kavaletės tik ant žemės, antrąją savaitę galite keletą sudėti ant žemės, keletą pakelti 11cm. Vėliau keletos kavalečių aukščius galite didinti (prisiminkite, jog kavaletės kėlimas aukščiau nei 20cm nebeturi įtakos galūnių aktyvinimui). Šiuos pratimus žingsnyje galite kartoti 2-3 kartus per savaitę su 3-4 repeticijomis. Jeigu jaučiate ir žinote, jog žirgas gali daugiau – galite kas savaitę pridėti po 1-2 papildomas repeticijas. Dažniausiai kūno stiprinimui šios treniruotės užtrunka 12 savaičių.
Jeigu norite ne tik stiprinti ir auginti raumenis, tačiau ir skatinti gyvūno propriocepciją (o tai – ypatingai svarbu) kavaletes sudėkite nevienodais atstumais – tokiu būdu žirgas taps atsargesnis judesyje, darbui bus „įjungiami“ laikysenos raumenys (pilvo ir nugaros gilieji), žirgas nevienodu aukščiu ir platumu statys galūnę, o tai skatina judesio amplitudės didėjimą.
Prisegtame paveikslėlyje yra pateikiami vieni iš pavyzdžių kaip gali atrodyti kavalečių išdėstymas propriocepcijos skatinimui. Jas išdelioti galite kaip sugalvojate.
Svarbu suprasti kodėl, kam ir dėl ko darome vieną ar kitą pratimą – tik kada darbas bus kiek įmanoma efektyvus ir našus.
Nuoroda į minėtą tyrimą: https://doi.org/10.1111/evj.12253