BALANSINIAI KILIMĖLIAI ARKLIŲ REABILITACIJOJE

BALNASINIAI KILIMĖLIAI ARKLIŲ REABILITACIJOJE

Kaip ir žmonių, arklių reabilitacija apima įvairius metodus, skirtus atkurti funkcijas, raumenų jėgą ir pusiausvyrą po traumų. Vienas iš šių metodų – pusiausvyros kilimėlio naudojimas, kuris yra vertinga reabilitacijos priemonė. Pusiausvyros kilimėliai sukuria dinamišką paviršių ir stimuliuoja raumenų veiklą, propriocepciją bei nervų ir raumenų koordinaciją. Moksliniais tyrimais patvirtinta, kad pusiausvyros kilimėliai naudojami įvairiose srityse, įskaitant žmonių ir arklių reabilitaciją. Jų veiksmingumas gerina pusiausvyrą, raumenų jėgą ir atsigavimą.

 

Kas yra balansinis kilimėlis?

 

Balansiniai kilimėliai paprastai gaminami iš putplasčio ar kitų lanksčių medžiagų ir sukuria nestabilų paviršių. Yra įvairių stabilumo tipų: minkštų, pusiau minkštų arba kietų. Taip pat skirtingų kampų: tiesių ar žemėjančių. Kai žirgas stovi ant tokio kilimėlio, nestabilumas verčia žirgą nuolat atlikti nedidelius judesių pakeitimus, kad išlaikytų pusiausvyrą. Taip aktyvinamos ir stiprinamos įvairios raumenų grupės, gerinamas propriocepcinis suvokimas (kūno erdvės pojūtis) ir didinamas sąnarių stabilumas. Šie kilimėliai plačiai naudojami veterianrijos reabilitologų žirgų reabilitacijos programose, ypač po traumų, kurios tiesiogiai veikia judėjimo sistemą, įskaitant kojų, nugaros ir vidinius stuburo raumenis.

Naujausi žirgų tyrimai

 

Cathcart ir kt. (2024) buvo tiriamas trumpalaikis balansinio kilimėlio naudojimas ir jo poveikis kūno masės centrui ir m. multifidus (vidinių stuburo raumenų) skerspjūvio plotui arkliams. Tyrime dalyvavo šeši arkliai, kurie keturias savaites du kartus per dieną po penkias minutes stovėjo ant kilimėlio. Rezultatai parodė, kad žymiai sumažėjo svorio centro poslinkis, pagerėjo arklių laikysena ir stabilumas. Be to, buvo pastebėtas T14 slankstelio m. multifidus skerspjūvio ploto padidėjimas, rodantis raumenų prisitaikymą prie pusiausvyros kilimėlio treniruočių.

Ellis ir Kingas (2020) tyrė laikysenos stabilumo ir ašinių raumenų adaptacijos ryšį reabilituojant šlubuojančius arklius. Jie nustatė, kad po 12 savaičių reabilitacinių pratimų, įskaitant pratimus su pusiausvyros kilimėliu, reikšmingai padidėjo m. multifidus raumens skerspjūvio plotas. Tyrimo metu taip pat nustatytas vidutinis arba stiprus ryšys tarp m. multifidus raumens hipertrofijos ir pagerėjusios laikysenos, o tai rodo, kad balansinis kilimėlis prisideda ir prie raumenų vystymosi, ir prie funkcinio stabilumo.

 

Žmonių reabilitacijos tyrimai

 

Žmonių reabilitacijos tyrimai suteikia pagrindą suprasti pusiausvyros kilimėlių naudą. Tyrimai rodo, kad pratimai ant nestabilių paviršių gerina propriocepciją, raumenų jėgą ir laikysenos kontrolę. Pavyzdžiui, Zech et al. (2010) nustatė, kad treniruotės ant nestabilių paviršių reikšmingai pagerino sportininkų funkcinę pusiausvyrą. Behm ir Colado (2012) taip pat teigė, kad pasipriešinimo treniruotės ant nestabilių paviršių didina raumenų aktyvaciją ir vidinį raumenų stabilumą.

Žirgo balansiniu kilimėlių privalumai

 

  1. Geresnė propriocepcija: balansiniai kilimėliai pagerina propriocepcines reakcijas, skatindamos žirgą nuolat atlikti korekcijas, kad išlaikytų pusiausvyrą. Tai ypač naudinga žirgams, atsigaunantiems po judėjimo ar galūnių disfunkcijos.
  1. Raumenų aktyvinimas: dėl kilimėlio nestabilumo suaktyvėja įvairios raumenų grupės, skatinama jėga ir koordinacija. Tai labai svarbu reabilituojant raumenis, susilpnėjusius dėl traumos ar neveiklumo.
  1. Sąnarių stabilumas ir lankstumas: balansiniai kilimėliai didina sąnarių stabilumą aktyvindami aplink sąnarį esančius stabilizuojančius raumenis, todėl padeda atsigauti po sąnarių traumų ir operacijų.
  1. Laikysenos kontrolė: balansinių kilimėlių naudojimas gali padėti koreguoti laikyseną. Tai ypač svarbu žirgams, kenčiantiems nugaros skausmus arba turintiems netaisyklingą laikyseną dėl kompensacinių judesių po traumų.

Balansinius kilimėlių įtraukimas į arklių reabilitacijos programas

 

– Stovėjimo pratimai: Žirgo priekinės arba užpakalinės kojos dedamos ant kilimėlio, kad būtų skatinamas svorio perkėlimas ir raumenų aktyvinimas.

– Dinaminiai pratimai: Įtraukiami tokie pratimai, kaip užlipimas ant kilimėlio ir nulipimas nuo jo, siekiant pagerinti dinaminę pusiausvyrą ir propriocepciją. Taip pat atliekami pratimai ant kilimėlio.

– Laikysenos raumenų (vidinių raumenų) stiprinimas: naudojant kilimėlius, kad suaktyvinti vidinius raumenis, kurie yra svarbūs pusiausvyrai ir taisyklingam judėjimui.

 

Literatūros šaltiniai

 

Behm, D. G., & Colado, J. C. (2012). Atsparumo treniruočių, paremtų nestabiliais paviršiais ir įranga, veiksmingumas reabilitacijoje. **International Journal of Sports Physiotherapy**, 7(2), 226.

Cathcart, J., Ellis, K. L., & Moorman, V. J. (2024). Short-term use of balance pads on postural sway and multifidus cross-sectional area in horses. **Journal of Equine Rehabilitation**, 2, 100006.

Ellis, K. L., & King, M. R. (2020). The relationship between postural stability and paraspinal muscle adaptation in rehabilitated lame horses (Reabilituotų šlubuojančių arklių laikysenos stabilumo ir paraspinalinių raumenų adaptacijos ryšys). **Journal of Equine Veterinary Science**, 91, 103108.

Zech, A., Hubscher, M., Vogt, L., Banzer, W., Hansel, F., & Pfeifer, K. (2010). Pusiausvyros treniruotės, skirtos nervų ir raumenų kontrolei bei darbingumui gerinti: sisteminė apžvalga. **Journal of Athletic Training**, 45(4), 392-403.