Daugelis žirgų augintojų yra susidūrę su situacija, kai po patirtos traumos/operacijos ar dėl kitų priežasčių išgirstą reabilitacinį „planą“ – gardo režimas. Kiekvienu atveju šis gardo režimo laikotarpis yra individualus, tačiau kiekvienam žirgų augintojui jis vienodai skausmingas ir sudėtingas. Reabilitacijos moksluose vis dažnėjanti diskusijų sritis – kaip padėti žirgui ir kas vyksta jo organizme, kai jam skiriamas šis režimas?
Gardo režimas gali būti skiriamas dėl daugelio įvairių priežasčių – veterinarijos gydytojo paliepimu po operacijų ar patirtų traumų, taip pat dėl žirgo svorio kontrolės (apribotas ganyklų režimas dėl suėdamo pašaro kiekio).
Taip pat vis dažniau rekomenduojama kuriam laikui sumažinti treniruotes balne ir skiriamas „darbas nuo žemės“ – raumenų auginimui ir kūno stiprinimui (taip, tai irgi reabilitacijos dalis).
Kas atsitinka žirgo organizme, kai pasikeičia jo rutina iš aktyvaus sporto į mažą aktyvumą? Literatūroje apibrėžiami šie pagrindiniai pakitimai:
- Pakitimai širdies ir kraujagyslių sistemoje, t.y. sumažėjusi širdies susitraukimo jėga, kitais žodžiais tariant – „sportinės formos“ praradimas.
- Ilgainiui gali vystytis raumenų atrofija ir sumažėjusi raumenų jėga.
- Ištvermės sumažėjimas.
- Kaulo tankumo sumažėjimas.
- Sąnarių nepaslankumas/“kietumas“ dėl aplinkui esančių minkštųjų audinių (sausgyslių ir raiščių) sumažėjusio tvirtumo ir aktyvumo.
- Išreiškiamas stereotipinis/nepageidaujamas elgesys.
(prisegamas mokslinis straipsnis, kuriame aprašomi fiziologiniai pokyčiai žirgo kūne nuo nepakankamo judėjimo/imobilizuotos galūnės https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32412662/)
Svarbus aspektas – šėrimas. Žirgui esant gardo režime jis tampa nervingas ir jeigu neturi papildomų užsiėmimų ar kolegos šalia iš nuobodulio jis pradeda šiek tiek greičiau ėsti, o tai veda prie įvairių susirgimų kaip žarnų užsikimšimas ar kitokio tipo diegliai. Atliktame tyrime (Ellis, 2015) buvo tirtas žirgų ėdimas iš šienmaišių, jo tikslas buvo įvertinti ėdimo ypatumus iš viengubo, dvigubo ir trigubo tinklo/krepšio šienmaišių. Tyrimo metu nustatyta, jog žirgas greičiausiai suėsdavo šieną iš viengubo maišo šienmaišio, na o iš trigubo – ėdimas vyko lėčiausiai, tačiau fiksuotas ir didesnis žirgo judėjimas garde. Šis judėjimas grindžiamas tuo, jog žirgui yra protiškai įdomiau ir sunkiau ėsti iš sudėtingiau sudelioto šienmaišio, tad tokiu būdu jis ir paėda ir papildomai juda garde – kas išties svarbu reabilitaciniu laikotarpiu.
Didelis dėmesys turi būti skiriamas ir šienmaišio pakabinimo vietai – dažnai žmonės jį kabina itin aukštai norint apsaugoti žirgą nuo galimų traumų įkišant koją į maišą, tačiau tai nėra idealiausias variantas. Tokiu būdu sukuriama įtampa kakle, smilkininio apatinio žandikaulio sąnario vietoje ir visame pakaušyje, pertempiama nugaros fascija ir raumenys, gali pradėti vystytis net ir patologiniai procesai (na, o to tikrai norisi išvengti, ypač jeigu žirgas po „kissing-spine“ operacijos ar kitų nugaros/kaklo traumų ar patologijų).
Taip pat išskiriamas ketvirtasis veiksnys, kuris apibūdinamas kaip saugumas – jaustis saugiu miegant, ilsintis ir po patirtos traumos/operacijos. Kad ir kaip paprastai skambėtų, tačiau saugumo jausmas ir gera emocinė būsena gali paspartinti gijimo procesus ir padėti žirgui greičiau grįžti į darbą.
Kaip jūs galite padėti kaulinei – raumeninei sistemai?
Vienintelis atsakymas – kūną stiprinantys ir balanso pratimai garde. Daugelis reabilitologų ir fizioterapeutų žirgams sudaro reabilitacinių pratimų planą, kad vos tik grįžus atgal į namus juos pradėtumėte atlikinėti, pvz.: po „kissing-spine“ operacijos. Atliekant visus pratimus reikėtų suprasti , jog mes jų neatliekame su 100% fiziškai tvirtu ir sveiku žirgu. Svarbiausia – nedidelė raumenų apkrova ir nedidelis tempas. Šie pratimai atliekami dėl propriocepcijos ir raumens tonuso palaikymo tam, kad žirgas visuomet „galvotų“ apie raumenis ir dirbtų jais nors ir minimalia amplitude ir pajėgumu. Tokiu būdu sumažinsime raumens atrofijos lygį, palaikysime jo tonusą ir padėsime žirgui greičiau grįžti į darbą.
Kita svarbi priemonė – prisilietimas arba masažas. Kasant ar glostant žirgą gerinama emocinė sveikata, tačiau gali būti išjudinama ir aktyvuojama kraujotaka bei teigiamai paveikiama fascija, o tai svarbus aspektas raumenų darbui.
Gardo režimas nėra tik stovėjimas garde – kiek daug galime nuveikti ir kaip stipriai galime padėti žirgui tuo laikotarpiu ir taip pat sukurti dar glaudesnį artimesnį ryšį su savo dueto antrąja puse.
Think inside the box!